Przyspieszyć swoją karierę – kilka obserwacji od headhuntera

Namówiliśmy zaproszonego przez nas rekrutera z uznanego i znanego portalu ogłoszeń o pracę szukampracy.pl do opowiedzenia o swoich wnioskach dot. działań, którymi można wesprzeć własną karierę. Oto sugestie naszego gościa.

Wszyscy mamy świadomość, jak w przybliżeniu wygląda list motywacyjny oraz jak go nakreślić. Na stronach WWW możemy znaleźć mnóstwo już przygotowanych wzorów tego rodzaju listów, jak również sugestii oraz podpowiedzi opisujących, jak właściwie je ułożyć, jakie treści tam uwzględnić, jak przygotować oprawę techniczną i tym podobne. Niemniej czy zastanawiałeś się kiedyś głębiej nad kwestią, czym w rzeczywistości jest omawiany dokument, jak się prezentuje i z jakich przyczyn się go przedkłada?

List motywacyjny stanowi wzbogacenie curriculum vitae, a więc CV. Przyczyną przedłożenia pracodawcy listu motywacyjnego ma być przedstawienie własnej postaci, tzn. nabytych umiejętności, kwalifikacji i doświadczenia. Naturalnie w liście motywacyjnym nie piszemy o wszystkich możliwych zaletach. Przedstawiamy jedynie te kwalifikacje, które bądą celowe na stanowisku, o które walczymy. A zatem w liście motywacyjnym umieszczamy wyłącznie najbardziej ważkie elementy, gdyż to dokładnie one mogą zyskać uwagę potencjalnego pracodawcy podczas podejmowania decyzji o zatrudnieniu.

W liście motywacyjnym należy napisać, z jakich powodów jesteś zainteresowany określonym stanowiskiem i unaocznić, iż to konretnie Ty najlepiej nadajesz się na jego piastowanie. W liście wypada uzasadnić, z jakiej przyczyny zabiegasz o tę konkretnie funkcję w tej konkretnie spółce. List tego rodzaju ma również pokazywać, że wiesz, czym zajmuje się spółka, w jakiej planujesz pracować. Tworząc list motywacyjny, dobrze jest również wskazać na nabyte doświadczenie (jeżeli takowe posiadamy), a więc poprzednie stanowiska, odbyte praktyki, szkolenia, dodatkowe zdolności i tym podobne.

Jeżeli już wiesz, co wnosi list motywacyjny i jaki przyświeca mu cel, warto rozważyć, jak wygląda list motywacyjny. List motywacyjny należy tworzyć komputerowo – tym sposobem będzie schludny i przystępny. Lepiej, aby nie przekraczał kartki A4. Powinien zawierać następującą strukturę: introdukcja, rozwinięcie oraz zakończenie. Tworząc dyskutowany list, warto skupić się na właściwym wyglądzie, sformułowaniach grzecznościowych oraz właściwej edycji pisma (wyrównanie do krawędzi, zlikwidowanie wierszy zawieszonych, odpowiednie zastosowanie fontów etc.).

Co istotne, list motywacyjny jest kierowany do określonego pracodawcy. Dlatego usiłując zdobyć pracę, w żadnym razie nie powielamy „modelowego” listu motywacyjnego, ale za każdym razem formułujemy oryginalny list motywacyjny, dopasowany do stanowiska, o jakie zabiegamy.

Autor: Szukam pracy