Czemu stres negatywnie wpływa na pracowników.

Nieobecność pracowników przez różne choroby stanowi ogromny problem zarówno dla przedsiębiorstw i firm, jak i społecznych instytucji. Przebywając na zwolnieniu lekarskim taka osoba nie będzie wykonywać swoich zawodowych obowiązków, ale należy mu się również za ten okres odpowiednie świadczenie. Do pewnej ilości dni będzie je płacił firma, a następnie ten obowiązek przejmuje ZUS.

W chronieniu przed pracowniczymi chorobami ogromne znaczenie ma prewencja, z tego też powodu w tego typu działania angażuje się także PIP. Jednym z obszarów, w których zaczęto tego typu działania, jest zapobieganie negatywnym skutkom zawodowego stresu wśród {pracowników oraz pracodawców|pracodawców oraz pracowników|pracodawców i pracowników|pracowników i pracodawców. W z związku z tym zostały przygotowane liczne szkolenia i warsztaty poświęcone tej tematyce.

Właściciele firm w zakresie tego projektu mogą skorzystać dodatkowo z dostępnych narzędzi, które pozwolą skontrolować ryzyko w firmach, które do nich należą. Tym sposobem można będzie podjąć odpowiednie działania naprawcze, a oprócz tego zacząć wdrażać środki profilaktyczne chroniące przez pojawieniem się stresu zawodowego.

Jak widać po statystykach, ten czynnik jest jednym z najczęściej występujących powodów chorób pracowników. Ocenia się, że więcej niż połowa wszystkich zwolnień będzie rezultatem problemów z nieradzeniem sobie z nadmierną presją w miejscu pracy. Jedynie zaburzenia w układzie ruchu częściej bywają zgłaszane pośród problemów z wykonywaniem obowiązków zawodowych.

Za długo trwający stres może się bardzo negatywnie odbić na wielu różnych płaszczyznach naszego życia, nie tylko w sferze osobistej, ale też zawodowej. Często powoduje rosnące problemy ze zdrowiem psychicznym i fizycznym, a zostawiony bez leczenia stać się może powodem groźniejszych chorób. Długotrwałe narażenie na warunki stresowe może się nawet skończyć ciężką depresją albo nerwicą.

Pracownicy często nie mają zupełnie świadomości, ile negatywnych skutków będzie dla nich niosło życie w nieustannym stresie. Skutki tego typu sytuacji będą się także odbijać na działaniu firmy, ponieważ zmniejsza się motywacja i produktywność, a zwiększa ilość zwolnień chorobowych oraz wypadków.